Остані відгуки

    April 2025
    M T W T F S S
     123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    282930  

    Архів

    Monthly Archives: April 2025

    Білобережжя відзначило День екологічних знань в Україні

    15 квітня 2025 року працівниками національного природного парку «Білобережжя Святослава» проведено  круглий стіл-семінар присвячений Дню екологічних знань. Головною темою семінару було обговорення досвіду  роботи заповідних об’єктів на території  Кінбурнської коси та основних  напрямків підвищення ефективності екологічної свідомості громадян в галузі збереження заповідних територій.

    В семінарі взяли участь та виступили з доповідями та презентаціями  працівники НПП «Білобережжя Святослава»: відділу еколого- освітньої роботи та рекреації НПП Тарабан С.В., Дрозд Л.П., Лахтіонова І.В., науково-дослідного відділу НПП – Чаус В.Б., Давидов О.В., Мельничук С.С.. В засіданні також взяли участь представники РЛП «Кінбурнська коса», студентської та учнівської молоді регіону.

    З першою доповіддю виступила провідний науковий співробітник науково-дослідного відділу Мельничук С.С.. До уваги учасників надана пізнавальна презентація «Рідкісні види рослин ефемероїдів та геміефемероїдів Кінбурнської коси занесені до Червоної книги України». В презентації була наведена також інформація про нові факти виявлення таких видів рослин-ефемероїдів в межах водоохоронної зони озера Солонець Тузли серед них рослинні локалітети шафрану сітчатого (ЧКУ).

    Начальник відділу еколого-освітньої роботи та рекреції НПП Тарабан С.В. доповіла  про напрямки та перспективи розвитку еколого-освітньої діяльності в НПП «Білобережжя Святослава».Світлана Валентинівна наголосила як на основних досягненнях національного парку в проведенні еко-освітньої роботи, так і звернула увагу поки що не на досить високу її ефективність. Співдопівдачі, спеціалісти з еколого-освітньої роботи парку: Лахтіонова І.В. та Дрозд Л.П. зробили акцент на важливість проведення еко-освітньої роботи саме для юних дошкільнят та школярів. В учасників семінару викликали щирий душевний щем прочитаний Людмилою Петрівною вірш учениці Дмитрівської ЗОШ Бєлали Софійки, яка із-за постійних обстрілів разом з сім’єю покинула своє колись тихе прилиманське село, свій рідний будинок та свої незабутні квітки- проліски.

    Темою виступу провідного наукового співробітника наукового відділу парку Давидова О.В. була охорона прибережних природних об’єктів еко-освітній аспект. В своєму виступі доповідач зробив також акцент на досвіді роботи наших колег,  природоохоронних установ республіки Литва .

    Виступ Чауса В.Б стосувався  деяких важливих регіональних аспектів проведення еколого-просвітницької роботи, ролі об’єктів ПЗФ. Було згадано цілий ряд цікавих форм еко-просвіти, різнопланових заходів проведених установами ПЗФ на Кінбурнській косі в мирний період. Незважаючи на їх різноплановість практично всі заходи завжди мали еколого-освітній та заповідний аспект. Доповідачем зроблено наголос на необхідність ефективного впровадження змін в підходах по формуванні екологічної свідомості громадян, що є дуже важливим насамперед для цивілізованого, європейського суспільства.

    На завершення Круглого столу-семінару відбувся обмін думками та надано відповіді на питання учасників.

    Оргкомітет Круглого столу-семінару

    Замість постскриптуму: вірш «Пролісок» Софії Бєлали ,12 років село Дмитрівка, Куцурубська громада.

    Зимова тиша ще триває,

    Але вже сонце пригріває.

    І промінь лагідно несе

    Тепло, що сніг струмком знесе.

    Звільняється з-під снігу білий,

    Маленький пролісок несмілий.

    Розкриє пелюстки тонкі,

    Назустріч вітерцю – легкі.

    Пробудження ніжне, таке тендітне,

    Весни початок заповітний.

    Маленька квітка, диво знов,

    Мій рідний сад, мій рідний дім

    Тут панувала тиша снів….

    Шафран сітчатий

    Взято участь у засіданні «Платформа дій «Зелене відновлення України»»

    7 квітня 2025 року працівники нашого відділу взяли участь в дуже знаковому заході що проводила міжнародна організація UGRP. Відкрила перший форум зацікавлених сторін міністр Міндовкілля України Гринчук С.В., яка наголосила на важливості піднятого і започаткованого в минулому році в Берліні напрямку «Зеленого відновлення» та досить високий та жвавий інтерес до нього. Про це також свідчила кількість учасників форуму, а саме більше 800 фахівців взяли участь в його роботі 7 квітня. На думку міністерки важливість проведення роботи в різних напрямках відновлення, в тому числі і зрозуміло, відновлення природного середовища – збитки нанесені війною які в Україні вже склали більше 80 млрд. євро. Далі, після хвилини мовчання на пам’ять загиблих українців, виступили представники Німеччини ,Фінляндії та Італії, до речі в цій країні в липні 2025 року відбудеться черговий форум з Зеленого відновлення. Цікавими були майже всі виступи всіх стейкхолдерів ,як приклади виступи представника ООН Матіаса Шмале, який наголосив на тому, що війна виявила ряд недоліків у енергетичному, комунальному господарстві, міському плануванні України. На його думку «Зелені інвестиції» повинні бути перенесені на рівень громад. Яскравим був також виступ П’єра Карло – посла Бельгії в Україні, який наголосив, що курс на енергонезалежність та декарбонізацію економіки значно знизить залежність і в цьому напрямку нашої країни від Росії. Пояснив що «Зелене відновлення» не є поки що одностайно ще прийнятим усіма сторонами та країнами, є думки щодо того таке відновлення буде більш повільним. Виділив три рівня організації – перший: всі ми, разом у кого є свої думки з напрямку відновлення, другий: координаційна група проекту – це насамперед це політична складова, і третій: спільнота донорів. Є зрозуміло і певні перешкоди роботи в цьому напрямку а саме забруднення, баланс між енергетичними потребами та принципами зеленої відбудови, фінансові бар’єри, управлінські проблеми та навіть корупційні ризики. Але всі ми розуміємо, що навіть тільки одні роботи по розмінуванню та рекультивації земель відновлять сільське господарство на значних площах, а також дозволять вирішити водогосподарські проблеми Південного регіону. На думку ряду учасників, Україна може стати піонером в галузі Зеленого розвитку.

    В інших дискусійних панелях форуму виступило ряд знакових доповідачів та стейкхолдерів з проблем зеленого відновлення таких як: Світлана Гринчук, Олег Бондаренко, Анна Куземко, Іван Мойсієнко, Тетяна Тимочко, Олексій Василюк , Віктор Демченко, представники Світового банку, Верховної Ради та ряду ключових міністерств України.

    Впровадження принципів «Зеленого відновлення» є дуже важливим для нашого парку «Білобережжя Святослава», як території що є найбільш постраждалою від військових дій. Тому адміністрація парку в цьому напрямку вже провела, проводить та планує проведення ряду підготовчих дій та заходів по оцінці напрямків, можливих ризиків та об’ємів робіт по Зеленому відновленню території національного природного парку в пост-деокупаційний період.

                                                                           Науково-дослідний відділ НПП.

    Проведено лекційний виступ на важливу тему

    В рамках відзначення дня Балтійського моря для працівників парку та студентської молоді   відбувся  виступ провідного наукового співробітника  науково-дослідного відділу НПП «Білобережжя Святослава» Олексія Давидова на тему: Дистанційний аналіз стану рослинного покриву та динаміки його відновлення в межах піщаних кос Чорного та Балтійського морів, постраждалих від пожеж.

    Відповідний виступ був проведений на основі узагальнення поточних результатів  моніторингових спостережень  співробітників національного природного парку (Касьянов Євген¸ Давидов Олексій та інш.) та докторантки Центру дослідження природи у місті Вільнюс¸ Литва – Шевчук Юлії¸ а також аспірантки Херсонського державного університету Лаврової Вікторії. Під час виступу була висвітлена проблема вивчення стану рослинного покриву Кінбурнського півострова та динаміки його відновлення. Надана  інформація базується на матеріалах дистанційного аналізу поверхні півострова, а також на результатах польових та дистанційних досліджень Куршської коси. Визначені підходи по даному питання представляють собою взагалі нову концепцію по вивченню стану та відновлення рослинного покриву на піщаних поверхнях прибережних територій¸ які постраждали від пожеж. Вони можуть і повинні стати основою для планів та дій з проведення відновлення природних комплексів Кінбурнської коси , в  пост деокупаційний мирний період.

    Науково-дослідний відділ