Остані відгуки

    May 2025
    M T W T F S S
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    262728293031  

    Архів

    Daily Archives: May 14, 2025

    Відбулося перше в 2025 році засідання Науково-технічної ради національного природного парку «Білобережжя Святослава»

    Відкрила засідання Ради її голова, в.о. директора національного природного парку «Білобережжя Святослава» Петренко Вікторія Іванівна. Вона проінформувала про оновлення складу науково-технічної ради, затверджений наказом Міндовкілля України № 791 від 18.04.2025 року:

    На розгляд засідання Ради вже в новому складі від 13 травня, надано два головних питання що стосувались звіту про науково-технічну діяльність НПП згідно Програми Літопису природи за 2024 рік та розгляд необхідності проведення організаційних заходів в рамках розробки Плану відновлення.

    Літопис природи це узагальнення колективної праці науковців та й всього колективу парку. Нажаль, 2024 рік так само як і 2022-23 роки жорстко наклали свій відбиток на роботу парку взагалі і науково-дослідного відділу зокрема. Для підготовки чергового тому Літопису зібрано різноманітні матеріали, статі, звіти як зроблені працівниками НДВ, так і працівників парку які проводили обліки птахів та їх міграційних переміщень, як на прилеглих до НПП територіях регіону так і безпосередньо на території парку. Моніторинг здійснювався на озері Солонець Тузли протягом всього року та й в окупованому селі Василівка до травня 2024 року. До тому увійшли також фенологічні спостереження, кліматичні спостереження, ані моніторингу за гідрологічним режимом озера Солонець Тузли які поєднувались з космознімками поверхні озера. Також на озері Солонець Тузли відмічались та визначались сліди тварин на прибережній зоні, формувалась та накопичувалась фото-відеотека об’єктів тваринного світу та рельєфів гідрологічного заказника.

    В томі за 2024 рік проаналізовано багаторічні тенденції динаміки загальних та сезонних змін площ озера Солонець Тузли та урочища Бієнкові плавні, що для нас особливо актуально після руйнації греблі Каховської ГЕС. Розміщено аналітичні матеріали щодо динаміки фронтальної частини берегової лінії Кінбурнської коси в 2024 році.

    Також до Літопису 2024 року увійшов розділ  про характер та маршрут руху поміченого датчиками спостереження, для нашого парку досить рідкісного виду пелікана кучерявого «Periboina», який закінчив свій життєвий шлях на причальній гряді Очаківського військового порту. Можливо, і найвірогідніше, птах загинув від розриву боєприпасу в жовтні минулого року.

    В 2024 році знову зафіксовано значні масштаби та відповідно шкоду завданої природним комплексам парку від пожеж, що виникали внаслідок бойових дій на лучних, лісових та водно-болотних угіддях парку. Щодо пожеж за 2024 рік – сформовано пласти інформації більше ніж на 300 сторінок, основна частина додатків це деталізована картографія пожеж з описом можливих постраждалих видів та аналітична довідка, яку зробив науковий співробітник НДВ Касьянов Є.О.

    Досить реальним і вагомим в 2024 році було і продовжує бути зараз міжнародне співробітництво в рамках підписаних меморандумів про співпрацю. Це насамперед і з НП «Куршська коса» та іншими природоохоронними установами республіки Литва, університетом «Пассау» Німеччина, Баварія. Інформаційні блоки про це були включені до відповідного розділу тому Літопису. На матеріалах та наочних спостереженнях відвідування Куршської коси, вже на початку 2025 року розроблено методичні рекомендації по стримуванню росту чисельності баклана великого на території Кінбурнської коси, та його колоніальних скупчень на території дельти Нижнього Дніпра. Загалом об’єм Літопису природи за 2024 рік становить 658 сторінок і рішенням НТР від 13 травня 2025 року його схвалено до затвердження.

    Другим питанням на першому засіданні НТР було розгляд необхідності проведення організаційних заходів щодо підготовки та розробки Плану (Проекту) відновлення постраждалих від військових дій природних та антропогенних комплексів Кінбурнської коси. Наголошено на важливість вирішення цього питання в пост-деокупаційний період та акцентована увага членів НТР на необхідність його підготовки на ґрунтовній науковій основі, враховуючи думки багатьох сторін. Негативний досвід конфронтації при вирішенні різних питань на території Кінбурнської коси в минулі довоєнні часи насамперед суб’єктів владних повноважень, лісомисливського господарства, установ ПЗФ та місцевих жителів надає підстави зараз вважати, що в питаннях відновлення з таким неконструктивним підходом, особливо в умовах, коли потрібно буде гуртуватись не на словах, а на справах, реального та найбільш ефективного результату не буде досягнуто. Власне кажучи для пошуку взаємодії і був запропонований і рекомендований до затвердження план.

    На завершення засідання Ради відбувся обмін думками, щодо нових напрямків роботи НДВ та парку, в ході обговорень виступили д.б.н. директор ДУ «Інститут морської біології» м. Одеса Мінічева Г.Г., голова ГО «Кінбурн» Грубий М.В., працівники науково-дослідного відділу парку Давидов О.В. та Мельничук С.С..

    Науково-дослідний відділ НПП

    Чаус В.Б.

    Проект для розгляду на засіданні НТР

    ПЛАН

    організаційних заходів щодо підготовки та розробки Плану (Проекту) відновлення постраждалих від військових дій природних та антропогенних комплексів Кінбурнської коси

     Зміст заходівСтрок виконанняВиконавці
    1Визначення кола установ, органів влади, представників ГО, громади та місцевих жителів Кінбурнської коси зацікавлених у вирішенні питання Відновлення. Підготовка листів щодо залучення потенційних учасників.Травень – червеньНачальники відділів та відділень НПП
    2 Розміщення на офіційному сайті НПП, на сторінках у соціальних мережах принципів Зеленої відбудови та необхідності їх запровадження для Кінбурнської коси.ЧервеньТарабан С.В. , Чаус В.Б.
    3Організація та проведення семінару «Перспективи функціонування природоохоронних територій південно-східного регіону України на пост-воєнному етапі: відновлення, збереження та розвиток».ЧервеньДавидов О.В., Чаус В.Б.
    4Створення координаційної групи з відновлення. Укладання меморандумів та договорів про співпрацю з зацікавленими сторонами.ЛипеньПетренко В.І., Чаус В.Б., Кузнець С.В. (за узгодженням)
    5Проведення брифінгу координаційної Ради за участю представників засобів масової інформації „Зелене відновлення Кінбурна”.ЛипеньЧаус В.Б., Тарабан С.В.. представники Координаційної групи.
    6Проведення робочих нарад окремо з кожною із зацікавлених сторін.Червень – ВересеньЧаус В.Б.
    7Вивчення світового та європейського досвіду відновлення приморських піщаних комплексів, його можливої трансформації та застосування для території Кінбурнської коси.Липень – груденьНауково-дослідний відділ , відділ служби ДО НПП
    8Пошук та запрошення до співпраці наукових установ та фахівців, що мають досвід та зацікавлені в розробці проектів відновлення.Червень – серпеньЧаус В.Б., Давидов О.В., Мельничук С.С..
    9Максимально повне встановлення за допомогою дешифрації матеріалів супутникової зйомки, в тому числі надвисокої чіткості ступеню та характеру пошкодження території парку.Червень – груденьКасьянов Є.О., Курило О.В.,
    10Пошук можливих джерел грантової підтримки практичних напрямків відновлення.Червень – груденьАдміністрація НПП, представники Координаційної групи та зацікавлених сторін
    11Розробка проектних пропозицій та проектів для одержання грантової підтримки  на відновлення.Вересень – груденьНауково-дослідний відділ НПП з залученням зацікавлених сторін.
    12Розгляд та обговорення питання створення фонду «Відновлення Кінбурна».Листопад – груденьАдміністрація НПП представники Координаційної групи та зацікавлених сторін. (за узгодженням)
    13Проведення підсумкового спільного широкого круглого столу за участю всіх задіяних сторін. Прийняття основних принципів та першочергових напрямків Відновлення.ЖовтеньЧаус В.Б., представники Координаційної групи та зацікавлених сторін.
    14Розробка робочого плану відновлення, його узгодження зі всіма зацікавленими сторонами.Жовтень – груденьНауково-дослідний відділ НПП представники Координаційної групи (за узгодженням)

    Начальник науково-дослідного відділу НПП

    Чаус В.Б.