Остані записи
Остані відгуки
    May 2025
    M T W T F S S
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    262728293031  
    Архів

    До Дня Великого Лиману (дня Дніпровсько-Бузького лиману)

    24 травня 2020 року за ініціативи громадськості, учнівської молоді, працівників національного природного парку «Білобережжя Святослава» вперше було відзначено нову регіональну екологічну дату – День Дніпро-Бузького лиману (День Великого Лиману). У 2022-24 роках наш Великий Лиман відкрився для нас – жителів багатостраждального міста Очаків та Куцурубської громади, із зовсім неочікуваної сторони. Разом з нашими славними ЗСУ, лиман став своєрідним щитом для захисту від агресії, став нашим захисником про це ми писали в 2024 році. В цьому ж році, в рамках відзначення Дня Великого лиману ми акцентуємо увагу на природоохоронній цінності лиману, як важливої ділянки для міграції тварин (рисунок 1).

    Рисунок 1 – Краєвиди Великого Лиману

    Взагалі міграційна здатність, міграційна поведінка, є запорукою виживання диких тварин та збереження їх популяцій. Так тварини, як до речі і люди, шукають місця, де безпечно, достатньо їжі, і де є партнери для продовження роду. Міграція диких видів підтримує рівновагу екосистем. А для того, щоб дістатися до місця, де їм комфортно жити в певний період року тварини використовують так звані екологічні коридори. Екокоридори, по суті – це сполучна територія, яка поєднує між собою різні оселища та ландшафти та надає можливість диким тваринам: мігрувати та розповсюджуватися, розмножуватися, підтримувати здоров’я популяції завдяки генетичному обміну, шукати комфортні умови для виживання.

    В Україні є декілька таких еко-коридорів, але найбільш цінною та унікальною територією, до речі єдиною в нашій країні, є наш Дніпро-Бузький лиман, що лежить на перетині та злитті трьох найважливіших для природного комплексу країни міграційних екокоридорів: Дніпровського меридіального, Бузького меридіального та Причорноморського (степового) щиротного коридора (рисунок 2).

    Рисунок 2 – Великий Лиман в межах злиття трьох екокоридорів

    Мігруючі по цим еко-коридорам тварини, зрозуміло потребують охорони, необхідність якої визначено та формалізовано в Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals, CMS), або Боннської конвенції, яку підписано Україною в 1999 р., угоди AEWA (Угода про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотяних птахів), EUROBATS (Угода про збереження європейських популяцій кажанів), ACCOBAMS (Угода про збереження китоподібних). Відповідно до Закону України “Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року” від 28.02.2019 № 2697–VIII припинення втрат біологічного та ландшафтного різноманіття є однією зі стратегічних цілей національної екологічної політики.

    Також наш Дніпро-Бузький лиман внесено до об’єктів Смарагдової мережі Європи за номером UA0000109 (рисунок 3).

    Рисунок 3 – Великий Лиман як об’єкт Смарагдової мережі

    Тобто на рівні прийняття Конвенцій та Угод водойма начебто досить захищена, але на ефективному дієвому рівні природні комплекси лиману можуть бути захищеними по справжньому тільки при утворенні заповідного об’єкту. Установи ПЗФ, яка запровадить науково-обґрунтований режимом природокористування, рекреаційного використання та з надійною службою охорони. Охорони та сприяння її, насамперед, від місцевих жителів, які цінують свій лиман і хочуть зберегти його як для себе так і для своїх нащадків.

    Ініціативна група «Дня Великого Лиману»

    Комментарии закрыты.