Відбулося друге засідання науково-технічної ради національного природного парку «Білобережжя Святослава»
Відкрила засідання Ради її голова, в.о. директора національного природного парку «Білобережжя Святослава» Петренко Вікторія Іванівна. Вона проінформувала про порядок денний засідання НТР та доручила виконувати функції секретаря науковому співробітнику, члену Ради Касьянову Є.О., замість Мельничук С.С., яка добровільно склала повноваження секретаря НТР.
На розгляд засідання подано два головних і дуже важливих питання.
Першим Рада розглянула питання «Про стан проведення охоронних та біотехнічних заходів на території озера Солонець Тузли». З інформацією щодо цього виступив начальник Покровсько-Хуторського ПНДВ В.В. Шалаєвський. Володимир Володимирович в основному доповів про ті заходи загального характеру, що проводились в рамках різноманітних та різнопланових навчань працівників, висвітив деякі результати роботи навколо території озера Солонець-Тузли що проводилась в основному у водоохоронній зоні озера, яка межує з акваторією національного природного парку. Досить чітко та ясно зупинився на проблемах, пов’язаних з роботою науково-дослідного відділу, які заважають, на думку доповідача, продуктивній роботі його відділу та перспективам її розвитку. Але, на жаль, доповідач практично не розкрив досягнення та результати роботи Покровсько-Хуторського ПНДВ безпосередньо на території озера Солонець Тузли, що офіційно відноситься до земель парку. Доповідачем практично не надано інформації щодо питання визначеного в порядку засідання НТР. На це йому було вказано начальником НДВ парку Чаусом В.Б., який також звернув увагу доповідача на досить численні порушення режиму охорони території і відсутність роботи з їх попередження, оперативного реагування та, як наслідок, відсутність виявлення та фіксації порушень працівниками ПНДВ згідно ст. 91 КУпАП. Ці порушення є у вигляді самовільних проїздів транспорту по висохлим ділянкам акваторії озера, забруднення господарсько-побутовими відходами узбережних ділянок, руйнування межових та інформаційних знаків парку та навіть незаконного полювання. А жодного протоколу на порушників, поки на жаль не складено. (Фотододаток). Також повністю безрезультативною в 2025 році була робота Покровсько-Хуторського ПНДВ на чолі з Шалаєвський В.В. в питанні проведення біотехнічних заходів на озері Солонець Тузли в межах території парку.
По другому питанню «Про хід роботи щодо розширення території НПП «Білобережжя Святослава» проінформував членів Ради начальник науково-дослідного відділу НПП Чаус В.Б.. Членам Ради повідомлено, що науково-дослідним відділом НПП та окремими представниками адміністрації парку протягом 2023-24 років досить активно проводилась робота по розширенню території НПП по двом основним напрямкам:
1.Розширення території парку за рахунок ділянок акваторій озера Солонець Тузли, що не увійшли на етапі створення до його меж.
2.Розширення (зміна меж) національного природного парку «Білобережжя Святослава» за рахунок земель під назвою «Ольвійська хора», що знаходяться на території Куцурубської та Березанської ОТГ Миколаївського району, загальною площею 8892 га. Чаус В.Б. наголосив, що на сьогодні для парку, для Миколаївщини заповідання території Ольвійської хори – це найкраща природоохоронна ідея в цьому напрямку. Але, на жаль діючою зараз адміністрацією парку створено нездорову атмосферу стосовно науково-дослідного відділу. Це проявляється у вигляді надсилання регулярних, практично подекадних підозр у вчиненні дисциплінарних правопорушень працівниками відділу, а це відповідно та зрозуміло вимагає витрат часу для підготовки та надання пояснень на них, надання показів різноманітним створеним по надуманим причинам комісіям з проведення службового розслідування і т.д.. Внаслідок чого роботу відділу особливо в травні-червні 2025 року майже паралізовано та відповідно і роботу з розширенню території НПП. Також доповідач (Чаус В.Б.) звернув увагу, що зараз, після гучного затримання та відкриття ДБР кримінальної справи проти минулого керівництва НПП «Білобережжя Святослава» дуже важливим питанням є питання відновлення довіри громадян і жителів територіальних громад – суб’єктів погодження до парку та його працівників. Це дуже важливо в багатьох аспектах роботи парку і зрозуміло є головними, а може й найголовнішим також в питанні розширення. На надані доповідачем тези відбулась досить жвава дискусія між членами НТР.
Знаковою для парку, його Ради стала заява члена науко-технічної ради національного природного парку, завідувача кафедрою екології ХДУ Давидова Олексія, що він не бачить сенсу своєї участі в роботі НТР парку в таких конфронтаційних умовах та відповідно складає з себе повноваження члена Ради. Такий випадок, така заява вперше відбулись в історії роботи парку та його науково-технічної Ради. Це найбільш гіркий результат засідання НТР, але зі своєї сторони я особисто та напевно і всі співробітники відділу викажемо вдячність шановному Олексію Віталійовичу за наше багаторічне плідне співробітництво та участь в роботі як науково-технічної ради так і науково-дослідного відділу, пишаємося, що мали змогу і сподіваємося ще будемо мати нагоди працювати в подальшому з таким прекрасним фахівцем, чудовим популяризатором науки, берегознавства, надзвичайно чесною та порядною людиною та справжньою Зіркою Білобережжя.
Чаус В.Б., заступник голови НТР НПП «Білобережжя Святослава»



Остані відгуки