Остані відгуки
  May 2024
  M T W T F S S
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Архів

  До всесвітнього дня мігруючих птахів 11 травня 2024

  В екологічному календарі «Всесвітній день мігруючих птахів», котрий відзначатиметься 11 травня та 12 жовтня 2024 р. займає особливе місце, хоча б тому, що Україна ратифікувала «Угоду про збереження мігруючих видів тварин» та «Угоду про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів».

  Цьогорічний Всесвітній день мігруючих птахів присвячений важливості комах для мігруючих птахів і висвітленню проблем, що призводять до зменшенням популяції комах. Дійсно, комахи є важливими джерелами енергії для багатьох видів перелітних птахів, не лише під час розмноження, але й під час міграцій і тому суттєво впливають на час, тривалість і загальний успіх міграцій птахів.

  На своїх міграційних шляхах птахи під час зупинок активно шукають комах у полях, лісах, садках, степах, лісосмугах, на заболочених територіях тощо. Час міграції птахів часто збігається з піком чисельності комах у місцях зупинки, що забезпечує птахів їжею для поповнення запасів енергії перед продовженням подорожі.

  Втрата та зменшення популяцій комах у місцях розмноження та вздовж шляхів міграції птахів загрожує виживанню та добробуту птахів. Такі природні простори, як степи, ліси та луки, які були перетворені або знаходяться під загрозою інтенсивного сільського господарства та міського розвитку та їх наслідків, таких, наприклад, як світлове забруднення, можуть призвести до зменшення популяції комах. Особливо це актуально для Миколаївської області, де сільгоспугіддя займають 86% суші. Пестициди та гербіциди, призначені для захисту посівів, завдають шкоди також комахам і на прилеглих ділянках. Дефіцит багатих на енергію та білок комах може перешкоджати міграції та розмноженню птахів, призводить до ослаблення імунної системи, зниження репродуктивного успіху та підвищення рівня смертності, як дорослих птахів, так і їхнього потомства.

  Птахи відіграють важливу роль в боротьбі з комахами-шкідниками, а відсутність комах порушує функції природних та слабко змінених екосистеми. Перенаселення певних комах без природних хижаків у вигляді птахів також може спричинити спалахи, які завдають шкоди диким рослинам і сільському господарству.

  У минулому, особливо у ХІХ ст. на півдні України, в тому числі і в нашій місцевості, мали місце спалахи чисельності сарани, що призводили до втрати врожаю, загибелі худоби і, як наслідок – голоду. На допомогу людям приходили зграї рожевих шпаків, білих лелек, степових дерихвостів, які активно знищували цих комах.

  Кінбурнська коса має особливо важливе значення для мігруючих водно-болотних птахів, серед яких є й такі, що вживають в їжу й комах – лежень, кульони великий та середній, білий лелека, довгоніг тощо. Комахи відграють важливу роль навіть у раціоні деяких хижих птахів – кібчик, великий підсоколик, звичайний боривітер, сплюшка. Є птахи які живляться виключно комахами – ластівки, серпокрильці, бджолоїдки, дрімлюга тощо. Багато комахоїдних видів птахів і серед горобцеподібних: ластівки, вівчарики, кропив’янки, соловейки, мухоловки тощо.

  Як зберегти корисних комах і відповідно птахів. Зменшити використання пестицидів і добрив і за можливості перейти до органічного землеробства. Використовувати більш дорогі пестициди, які безпечні для комах-обпилювачів та інших не шкідливих видів.

  Інші заходи включають збереження ділянок природної та штучної деревно-чагарникової, лучної, степової та болотної рослинності, які забезпечують їжу та притулок для птахів. Зберігати ці ділянки (оселища) покликані природно-заповідні території та об’єкти Смарагдової мережі Європи.

  Костянтин Редінов, старший науковий співробітник РЛП «Кінбурнська коса» та НПП «Білобережжя Святослава».

  Використано матеріали з сайту:
  https://www.worldmigratorybirdday.org/news/2023/world-migratory-bird-day-2024-focus-insects

  Комментарии закрыты.